prof. UAM dr hab. Natalia Długosz

Zakład Slawistyki Kulturowej
Pokoj nr 382
e-mail: natrek@amu.edu.pl
Absolwentka studiów bułgarystycznych i kroatystycznych na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Z przekonania językoznawczyni, z zamiłowania bułgarystka. Główne dziedziny zainteresowań to: słowotwórstwo konfrontatywne, typologia i słowotwórstwo języka gorańskiego, etnolingwistyczne badania nad wybranymi elementami słowiańskiego (zwłaszcza bułgarskiego) językowego obrazu świata. Fascynują mnie wszelkie przejawy zakotwiczenia języka w kulturze i kultury w języku. Jako badacz nie pozostaję obojętna na problemy współczesnej komunikacji, a w życiu przykładam dużą wagę do budowania krytycznej świadomości języka.
Prowadzone zajęcia:
  • Gramatyka opisowa języka bułgarskiego
  • Kultura i stylistyka języka bułgarskiego
  • Gramatyka języka staro-cerkiewno-słowiańskiego na tle kulturowym
  • Warsztat tłumacza
O sobie:

Literacko i muzycznie eklektyczna. Odpoczywam najlepiej w górach, najchętniej w Sudetach. Pociągają mnie zwłaszcza regiony pogranicza. Nade wszystko cenię towarzystwo trójki swoich dzieci oraz męża Piotra.